TOETUSTE INFO
Andmekaitse
Teabenõue
Palume tähele panna, et mitte iga pöördumine ei ole teabenõue. Teabenõudega küsitakse asutuses juba olemas olevat teavet (nt dokumenti või väljavõtet). Teabenõudele vastatakse 5 tööpäeva jooksul. Kui küsite asutuse hinnangut või nõu, juhite tähelepanu puudustele või soovite mingi toimingu tegemist, siis see ei ole teabenõue. Sel juhul on vastamise tähtaeg pikem.
Haljastus
Raieluba
Tiheasustusaladel asuvatelt kinnistutel on puu raieks ja hoolduslõikuseks vaja luba, mis annab õiguse puu langetada ja milles vajadusel määratakse kindlaks loa kõrvaltingimused (raiekoha koristus, ohutusnõuded, raietööde teostamise aja piiramine vm). Valga valla tiheasustusalad on Laatre, Tsirguliina ja Õru alevikud ning Valga linn. Karula ja Taheva piirkonnas selliseid alasid pole, seal tuleb vajadusel lähtuda metsaseadusest. Raieluba ei ole vaja viljapuude või alla 15 cm tüveläbimõõduga puude raieks, samuti kuivanud okste ja vesivõsude eemaldamiseks või kui puu raie on kehtestatud detailplaneeringuga.
Kultuur
Avaliku ürituse luba
Avaliku ürituse korraldamiseks on tarvis esitada vallavalitsusele avaliku ürituse loa taotlus, liikluspiirangu puhul ka liiklusskeem vähemalt 20 päeva enne ürituse läbiviimist kõigi nõuetekohaste dokumentide ja kooskõlastustega. Ürituse toimumine tuleb eelnevalt kooskõlastada Valga politseijaoskonna ja Lõuna Päästekeskuse Valgamaa piirkonnaga. Korraldaja kohustub liikluskorralduse muudatusega kaasnevast üritusest teavitama Valga valla haldusterritooriumil ühistransporditeenust osutavat asutust vähemalt 5 päeva enne ürituse toimumist. Avalikuks ürituseks loetakse vabas õhus korraldatavaid kontsert, etendusi, tantsuõhtuid, spordivõistlusi, näitusi, laatu, reklaamiüritusi, rongkäike ja muud sellised üritusi mis toimuvad Valga valla haldusterritooriumil.
Kogukonnaprojektide toetus
Projektitoetust saab taotleda kogukonna arendamiseks ning ühekordse toetusena on see mõeldud kindla tegevuse või eesmärgi ellu viimiseks. Projektitoetuse taotluse saab esitada kord kvartalis järgmisteks tähtpäevadeks: 20. veebruar, 20. mai, 20. august ja 20. november. Kui toetuse esitamise tähtpäev langeb nädalavahetusele või riigipühale, siis on tähtajaks tähtpäevale järgnev tööpäev. Projektitoetuse saaja esitab vallavalitsusele vormikohase aruande toetuse kasutamise kohta hiljemalt 1 kuu peale projekti lõppemist.
Kultuuriprojektide toetus
Projektitoetust saab taotleda kultuuritöö korraldamiseks ning ühekordse toetusena on see mõeldud kindla tegevuse või eesmärgi ellu viimiseks. Projektitoetuse taotluse saab esitada kord kvartalis järgmisteks tähtpäevadeks: 20. veebruar, 20. mai, 20. august ja 20. november. Kui toetuse esitamise tähtpäev langeb nädalavahetusele või riigipühale, siis on tähtajaks tähtpäevale järgnev tööpäev. Projektitoetuse saaja esitab vallavalitsusele vormikohase aruande toetuse kasutamise kohta hiljemalt 1 kuu peale projekti lõppemist
Kultuuritöö ja kogukonna arendamisega tegelevate mittetulundusühenduste tegevustoetus
Tegevustoetust eraldatakse mittetulundusühendustele nende tegevuse arendamiseks ja aktiviseerimiseks. Taotlemiseks peab ühing olema äriregistri andmetel tegutsenud vähemalt kuus kuud. Tegevustoetus arvutamise alused ja määrad kehtestab vallavalitsus lähtudes valla eelarvest ja kultuurialaste toetuste määramise komisjoni ettepanekust. Taotluste esitamise tähtaeg on iga aasta 31. jaanuar, eelmise aasta toetuste aruande esitamise tähtaeg on 31. jaanuar.
Maakorraldus
Ajutise sulgemise/kaeveloa taotlus
Alates 1.jaanuarist 2019.a hakkas Valga linnas ja vallas kehtima ühtne Valga valla kaevetööde eeskiri, mis määrab kindlaks kaevetööde korra Valga linna ja valla territooriumil ja on kohustuslik kõikidele kaevetöid teostavatele isikutele. Kaevetööd on: tööde tegemine sügavamal kui 30 cm maapinnast; tööd, mille käigus rikutakse tee- või pinnakate või mille tegemisel muudetakse maapinna kõrgust enam kui 20 cm; samuti tööd, mis on seotud puude ja põõsaste istutamise või väljajuurimisega.
Hoonestusõiguse seadmine
Kohaliku omavalitsuse ülesanneteks maakorralduse valdkonnas on katastriüksuste moodustamise korraldamine, valla maale piiratud asjaõiguste seadmine (sealhulgas isikliku kasutusõiguse seadmine), omandireformi lõpuleviimine (sh maa munitsipaliseerimine või riigi omandisse jätmine, hoonestusõiguse seadmine ja maade tagastamised) ning erinevate maaga seotud toimingute läbiviimine. Hoonestusõigus seatakse hoone või rajatise omaniku kasuks, kes ei soovi või kellel ei ole õigust hoonet ümbritsevat riigimaad ostueesõigusega erastada. Peale vastava avalduse saamist alustab vallavalitsus ühe kuu jooksul hoonestusõiguse seadmise eeltoiminguid ning selgitab välja hoonestusõiguse seadmise võimalikkuse, mille käigus kontrollitakse hoone vastavust, omandiõigust, määrab hoone teenindamiseks vajalikud piirid, selgitab välja hoone püsimise aja ja määrab maale otstarbe ja aadressi. Peale eeltoimingute tegemist saadetakse toimik otsuse tegemiseks Maa-ametisse.
Jäätmeveo vabastuse taotlus
Korraldatud jäätmeveoga liitumine Valga valla haldusterritooriumil on kohustuslik. Jäätmevaldaja loetakse liitunuks korraldatud jäätmeveoga elu- või tegevuskohajärgses jäätmeveo piirkonnas. Jäätmevaldaja on kohustatud andma korraldatud olmejäätmete veo korral olmejäätmed üle Valga valla jäätmehoolduseeskirjas sätestatud tingimustel
Jäätmevaldajal on õigus esitada omavalitsusele taotlus enda tähtajaliseks ja erandkorras korraldatud jäätmeveost vabastatuks lugemiseks kui kinnistul ei elata või kinnistut ei kasutata.
Maa ostueesõigusega erastamine
Isikul, kes on ostnud riigimaale püstitatud hoone või rajatise on õigus erastada ostueesõigusega ka hooneid teenindav riigile kuuluv maa. Selleks tuleb ehitise omanikul esitada maa ostueesõigusega erastamise avaldus kolme kuu jooksul ehitise omandamise päevast arvates. Peale seda teeb meie maakorraldaja kindlaks erastamise võimalikkuse vastavalt maa ostueesõigusega erastamise korrale ja koostab vastava eelnõu, mis suunatakse vallavalitsusele otsustamiseks. Kui kehtestatud tähtajaks avaldust esitatud ei ole, jäetakse ehitise teenindamiseks vajalik maa riigi omandisse ja ehitise omaniku kasuks seatakse soovi korral hoonestusõigus.
Metsandus
Küttepuude vallametsast varumine
Ühel leibkonnal on võimalik ühe kütteperioodi tarbeks varuda ise vallametsast kuni 10 tm küttepuid. Küttepuid osta sooviv isik peab olema kantud Valga valla elanike registrisse. Müüdava materjali hind kujuneb välja avalduse esitamise kuupäeval puiduturul valitseva vastava sortimendi keskmise turuhinna ja ülestöötamise hinna ning keskmise väljavedamise hinna vahe arvutamise teel.
Noorsootöö
Noorte omaalgatuslike projektide toetuse taotlus
Tähtajad taotluse esitamiseks: 20.veebruar, 20.mai, 20.september, 20.november
Lepingu allkirjastaja peab olema vähemalt 18 aastane, kellele kantakse üle ka toetusraha. Palume see taotluse koostamisel eraldi välja tuua (vastavates vormides), kui taotleja/projektijuht/allkirjastaja on erinevad isikud.
Projekti taotlejad võivad olla 12-26 aastased Valga vallas Rahvastikuregistri järgi elavad isikud.
Tutvu toetuse taotlemise korraga: Toetuse taotlemise kord Riigi Teatajas
Sotsiaaltöö
Kolme- ja enamalapselise pere koolitoetus
Kolme- ja enamalapselise pere koolitoetus on iga-aastane toetus perele, kus kolm- või enam kuni 19-aastast last õpivad päevase õppevormiga koolis või kaugõppevormis põhihariduse omandamise korral. Toetuse suurus on 130 eurot kalendriaasta kohta. Toetust on õigus taotleda ühel Valga valla elanikuks registreeritud lapsevanematest ja laste elukoht peab olema samuti Valga valda registreeritud.
Lapse ranitsatoetus
Ranitsatoetus on lapse 1. klassi õppima asumise puhuks mõeldud ühekordne toetus suuruses 160 eurot. Toetust taotleva lapsevanema ja õppima asuva lapse elukohaks peab olema registreeritud Valga vald.
Lapse sünnitoetus
Toetus lapse sünni puhul on 430 eurot, mis makstakse välja kolmes osas: lapse sünni järel 230 eurot, lapse pooleteiseaastaseks saamisel 100 eurot ja lapse 3-aastaseks saamisel 100 eurot. Toetust saab taotleda üks vanematest, kelle elukoht on registreeritud Valga vallas. Samuti peab lapse esimene elukoht sünnijärgselt olema registreeritud Valga vallas. Toetuse 2. ja 3. osa saamiseks peab lapse ja ühe vanema elukoht olema katkematult registreeritud Valga vallas.
Matusetoetus
Matusetoetust makstakse Valga vallas elanud isiku matmise kuludeks sellele inimesele, kes võttis matmise kulud enda kanda. Toetuse suuruseks on 250 eurot. Valga vallas makstavale matusetoetusele on õigus juhul, kui surnu elukoht oli surmakuupäeva seisuga registreeritud Valga valla elanike registris.
Hetkel võib esineda tõrkeid taotluse esitamisel - kui jääte hätta siis it@valga.ee
Mittetulundusühingute tegevustoetuse taotlusvorm
Valga vald maksab sotsiaalteenuseid osutavatele või sotsiaalvaldkonna sihtgruppe esindavatele mittetulundusühingutele tegevustoetust. Sobiv tegevus või esindamisõigus peab olema mittetulundusühingu põhikirjaline tegevus.
Tegevustoetus on ette nähtud:
- mittetulundusühingu kasutada olevate hoonete majandamiskulude ja personalikulude selle osa katmiseks, mida ei rahastata teistest allikatest;
- ürituste ja kampaaniate korraldamiseks;
- muude sotsiaalkomisjoni poolt aktsepteeritud kulude katmiseks.
Tegevustoetuse taotlused tuleb esitada koos eelarve ja toetuse vajalikkuse põhjendatusega vallavalitsusele 1. detsembriks. Toetus antakse järgmiseks eelarveaastaks. Vastava otsuse langetab vallavalitsus sotsiaalkomisjoni ettepanekul hiljemalt ühe kuu jooksul arvates vallaeelarve vastuvõtmisest.
Toetuse taotlemise täpsemaid tingimusi vaata Valga Vallavolikogu 25. oktoobri 2019 määrusest nr 89 „Sotsiaalhoolekandelise abi andmise kordˮ
Sotsiaaltoetuste ja teenuste üldavaldus
Täiendavate toimetulekuks vajalike sotsiaalteenuste (s.h. kogukonnateenuste) osutamise eesmärk on arvesse võtta isiku spetsiifilisi vajadusi ja kindlustada talle sel moel maksimaalne iseseisev toimetulek. Täiendavate teenuste vajaduse ja teenustele suunamise otsustab isiku avaldusega (juhtumiga) tegelev vallavalitsuse sotsiaaltöö ametnik.
Täiendava sotsiaaltoetuse saamiseks
Valga vallas makstakse täiendavat sotsiaaltoetust, mille eesmärgiks on materiaalses puuduses olevale isikule või perekonnale osaliselt hüvitada tavapärasest suuremad kulutused esmavajalikule neil juhtudel, kui kulutuste katmise eesmärgil ei ole antud riigi või kohaliku omavalitsuse poolt muud hüvitist või nendest hüvitistest ilmselgelt ei piisa. Materiaalseks puuduseks loetakse olukorda, kui üksi elava või perekonna esimese liikme sissetulekud jäävad alla 300 euro ja pere iga järgneva liikme sissetulekud alla 150 euro kolme viimase kuu keskmisena. Sissetulekuteks loetakse kõik isiku või perekonna sissetulekud, välja arvatud toimetulekutoetus. Abivajaduse hindamisel võidakse arvestada ka isiku teisi olulisi väljaminekuid.
Sport
Spordiürituste korraldustoetuse taotlus
Spordiürituste korraldustoetust eraldatakse spordiklubidele ja sportlike tegevusi arendavatele ühingutele spordiürituste korraldamiseks. Taotluse saab esitada kord kvartalis järgmisteks tähtpäevadeks: 20. veebruar, 20. mai, 20. august ja 20. november.